Лекція “День Прапора, день полонії за кордоном та Конституція 3 травня”

Цьогоріч кілька полонійних організацій міста Києва з метою поширення польської культури, традицій та історії, проводять цикл заходів “Historia Polonii, krok za krokiem

29.05.2021  в бібліотеці ім С. Олійника KPKO Stowarzyszenie im.A.Mickiewicza разом з OPOS “POLONIA” організували та провели  лекцію під назвою “День праці, день Прапора та день полонії за кордоном та Конституція 3 травня”. 

Учасники підготували доповіді. Світлана Луганська, Наталія Крижовська та Наталія Лащенова  багато цікавого розповіли про історію полонійного руху в усьому світі та зокрема в Україні. Алла Єльська окремо висвітлила тему міграції поляків по світу після вступу країни до Євросоюзу, адже 1 травня це не тільки день праці, а й день вступу Польщі до ЄС.

20210529-Polonia_12
20210529-Polonia_05
20210529-Polonia_13
20210529-Polonia_14

Надзвичайно цікавий матеріал про прапор Польщі та початок дня його святкування підготувала Наталія Тихончук. Ми навіть уявили собі пань в білих сукнях, підперезаних червоними поясами, що йшли колоною на демонстрації присвяченій 1-й річниці Конституції в супроводі чоловіків з шарфами такого ж кольору.

Від Анни Турчиняк дізналися про колоніальні амбіції Польщі міжвоєнного періоду. Адже мало хто знає , що у 1930-х Польща спробувала стати повноцінною європейською країною, прагнучи роздобути у своє управління хоч якісь заморські території. На цю затію поляки витратили астрономічну суму, але колоній так і не здобули. Польща експериментально довела, що колоніалізм це застаріла технологія. 

20210529-Polonia_10
20210529-Polonia_09
20210529-Polonia_07

Поговорили також і про саму Конституцію 3 травня 1791 р, про її значення в житті поляків та цікаві факти. 

20210529-Polonia_13
20210529-Polonia_03
20210529-Polonia_08

Торкнулися  і теми “березневої Конституції” (17 березня 1921 року). Дмитро Стажинський розповів про Станіслава Стажинського –  декана Львівського Університету, гербу Доліва, кавалера Австрійського Ордена Франца Йосифа, як цивільна особа, що відзначилася на терені комерції, дипломатії і державного управління. Він був одним із творців та впроваджувачів  принципів Конституції до кінця свого життя,  працюючи на кафедрі права. Помер в 1935 р, похований в родинній каплиці. Але після захоплення земель більшовиками та, цитата :

Po wysiedleniu Polaków z terenów przedwojennych wschodnich województw kaplica została przez miejscowych doszczętnie zniszczona a szczątki sprofanowane; do dnia dzisiejszego nie pozostał po niej ślad” (Wikipedia)

Stanisław_Starzyński-2
StanislawStarzynski-big_7

Подія пройшла в теплій, родинній атмосфері. Учасники дискутували, обмінювалися власними думками та враженнями. 

Проведення таких спільних заходів дуже об’єднує полонійну спільноту Києва, дозволяє краще вивчити історію та пізнати культурну спадщину Польщі. 

Автор допису: Алла Єльська, Дмитро Старжинський
Фото : Дмитро Старжинський, Wikipedia

Екскурсія в Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили”

Цьогоріч кілька полонійних організацій міста Києва з метою поширення польської культури, традицій та історії, проводять цикл заходів “Historia Polonii, krok za krokiem

26.05.2021 в рамках відзначення дня пам’яті жертв політичних репресій члени Київських полонійних товариств KPKO Stowarzyszenie im.A.Mickiewicza, OPOS “POLONIA” та KNKSP “ZGODA” відвідали Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили” щоб більше дізнатися про цю трагічну сторінку історії та шанувати пам’ять  жертв сталінського терору.

Ольга Озоліна, начальник відділу забезпечення міжнародних комунікацій заповідника і член KNKSP “ZGODA” провела екскурсію «Биківня – територія пам’яті» та «Польська операція НКВС».

20210529-Bykownia_04
20210529-Bykownia_05
20210529-Bykownia_03

Група почула про  “Великий терор” 1937-1938 рр. – страх, який  виключив у суспільстві будь який опір владі. Про гігантський масштаб репресій, плановий характер арештів і розстрілів, фальсифікацію обвинувачень заарештованим, тортури і катування під час допитів, закритий характер судочинства (суди “трійки” та “двійки”), абсурдні “злочини”, офіційну неправду про долі розстріляних, десятки тисяч ув’язнених у спеціальні табори, вдів, чиї чоловіки були страчені, сотні тисяч сиріт, людей з украденим дитинством і зламаною юністю. 

Розповіла Ольга і про  рішення Політбюро ВКП(б) від 5 березня 1940 року вбити шляхом розстрілу понад 21 000 польських військовополонених та польської інтелігенції. Частина з яких похована в Биківні (в основному цивільне населення та військові у відставці). Насправді це надзвичайно страшний період в історії не дивлячись на те, що він був “мирним”.

20210529-Bykownia_06
20210529-Bykownia_12
20210529-Bykownia_11
20210529-Bykownia_14

Пам`ять про терор – це спільна пам’ять народів, що від нього постраждали. На території Заповідника знайшли свій останній спочинок представники понад 30 національностей. Нам всім потрібно пам`ятати про ці похмурі сторінки історії минулого і зробити все, щоб в майбутньому не повторилося подібної трагедії.

Автор допису: Алла Єльська 
Фото : Дмитро Старжинський

III Автопробіг Поляків Києва – III Rajdocross samochodowy Polaków Kijowa

04.05.2021 вже втретє відбувся автопробіг місцями та вулицями м.Києва, пов’язаними з поляками. Він був приурочений до днів majówki – дня Польського Прапора,  дня Полонії та Поляків за Кордоном і дня Конституції 3 травня.

Завдяки організаторам, що продумали проведення з дотриманням всіх необхідних заходів безпеки, незважаючи на пандемію, поляки та представники полонійних організацій м.Києва, змогли доєднатися до цієї акції. Серед учасників був і екіпаж ГО ПОЛОНІЯ.

Автопробіг розпочався біля Консульського відділу Посольства Республіки Польща в Києві у м.Києві а з декорування автомобілів, роверів та самокатів польською символікою. Далі пройшов невеличкий мітинг за участі президента СПУ пана Антонія Стефановича, пані Лесі Єрмак та радника в справах Полонії за кордоном – пана Яцека Гоцловського

Потім кожен екіпаж отримав маршрут- окреме місце або вулицю, що безпосередньо пов’язані з поляками. Учасників було багато  – цьогоріч більше 20 автомобілів та навіть піша колона . Але в Києві стільки польських місць, що маршрутів вистачило всім. 

Всі учасники біля свого місця призначення мали зафіксувати адресу фотографією та  коротко розповісти чим для кожного особисто є Польща.

Автопробіг закінчився біля будинку Спілки Поляків України подякою від   директора Польського Інституту в м.Києві пана Роберта Чижевського та привітальною промовою пана президента СПУ Антонія Стефановича. Кожен учасник отримав подяку за участь. Такі події дозволяють відчути себе поляком, коли народні свята відчуваються як особисті, навіть сімейні.

nDSC_0080
nDSC_0031
nDSC_0034
nDSC_0079

Увечері того ж дня, наша група з представників кількох полонійних організацій (KNKSP Zgoda, KPKOS im.A.Mickiewicza та OPOS Polonia), під враженням від святкового автопробігу та надихнувшись словами з пісні:

Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina
Starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna

створила  маленьку творчу інсталяцію та виконала Гімн Полонії.

nDSC_0140
nDSC_0136
nDSC_0144
nDSC_0136

Автор допису: Дмитро Старжинський, Коректура: Алла Єльська
Фото: Дмитро Старжинський, Валерія Мазуренко
Відео:: Дмитро Старжинський